Makattan Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Makattan Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makattan sıvı gelmesi, her ne kadar az görülen bir durum gibi gözükse bile aslında son derece yaygın olarak meydana gelen bir problemdir. İlk zamanlarda insanlarda herhangi bir sorun yaratmayan bu durum, zamanla artarak gerçekten çok büyük problemleri meydana getirmektedir. Genellikle insanlar bu sorunun ilerlemesi ile doktora giderler. Fakat bu durumlarda yapılan tedaviler çok daha fazla zorlaşmaktadır. Makattan sıvı gelmesi, kendiliğinden herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Bu duruma neden olan diğer nedenler ve sorunlar direk olarak makattan sıvı gelmesine ve buna bağlı olarak sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle önemli olan makattan sıvı gelmesi değil, bu soruna neden olan durumdur. Kendisi bir belirti olan makattan sıvı gelmesi, çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle makattan sıvı gelmesi durumu, çok hızlı bir şekilde çözülmesi gereken bir durumdur. Bu sorun genellikle kişiler tarafından, sorun edilmemektedir. Basit olarak görülen bu durumun kesinlikle kendiliğinden geçmesi beklenmeden gerekli olan müdahalelerin yapılması gerekir. Bu nedenle meydana gelen makattan sıvı gelmesi sorunu kesinlikle acil bir kontrol ile çözülmesi gerekir. Bu durumun birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenler zaman son derece tehlikeli olsa bile bazen çok basit nedenler bu sorunu ortaya çıkarabilir. Bunun için kesinlikle endişeye kapılmadan gerekli müdahaleleri yaptırmanız çok daha mantıklı olacaktır.


Makattan Sıvı GelmesiNedenleri

 • Sindirim sisteminde bulunan problemlerdir. En çok sindirim sisteminin bozuk olması ve sindirim sisteminde meydana gelen diğer hastalıklar neden olur. Bu hastalıklar kimi zaman çok ciddi hastalıklar olsa bile bazen çok basit durumlar bu probleme neden olur.
 • Bu durumun yanı sıra bir diğer neden ise insanlarda her 10 kişiden birinde görülen irritabl hastalığıdır. Bu hastalık aslında bir sendrom niteliği taşır. Makattan sıvı gelmesinin en büyük nedenlerinden biri de bu durumdur.
 • Aşırı stres, korku, heyecan ve bağırsak enfeksiyonları direk olarak bağırsak içerisinde sıvı birikmesine ve makattan sıvı gelmesine neden olur. Bu sorunun baş gösterdiği kişiler kesinlikle stresten ve diğer olumsuz etkenlerden uzak durmalıdır.
Makattan sıvı gelmesi durumunda doktor tedavisi şarttır. Doktora giden insanlarda, mümkünse kişinin makatından gelen sıvıdan örnekler alınarak gerekli laboratuvar testlerinin yapılması gerekir. Bu testler sonrasında sonuçlara bakarak sıvı içerisinde bulunan enfeksiyonlara bakılarak tehlike anlaşılabilir. Eğer gerekirse kişide idrar örnekleri ya da kan testleri yapılarak sorunun meydana gelmesindeki neden tam olarak anlaşılmaya çalışılır. Unutulmamalıdır ki ne kadar erken tedavi yapılırsa o kadar kolay bir şekilde sorunlardan korunabilirsiniz. Makattan sıvı gelmesi durumunda çok farklı belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtiler genellikle herkeste görülen durumlardır. Fakat bazı insanlarda hastalığın şiddetine bağlı olarak daha az görülebilir.
 • Aşırı karın ağrısı ve çok sık lavabo ihtiyacı görüldüğünde kişilerde makattan sıvı gelmesi durumu görülebilir.
 • Dışkılama sonrası herhangi bir rahatlamanın meydana gelmemesi durumunda bir problemin olduğu anlaşılabilir.
 • Dışkı miktarında artış ve dışkı ile görülen kanama durumları, enfeksiyonlardan dolayı makattan kan gelmesi durumu meydana gelebilir.

Makattan Sıvı Gelmesi Yorumları

soru

yaren

08 Ağustos 2017 Salı

Kızımın makamından gaz çıkarırken ve büyük abdestini yaparken turuncu renkte yağlı sıvı geldi şeffaftı çok korktum yardımcı olur musunuz yemek yağı gibi suyun üzerinde duruyor

Cevap yaz
soru

Esra

18 Aralık 2017 Pazartesi

Makattan sarımsı bir sıvı geliyor ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
cevap

Devan

24 Ağustos 2018 Cuma

Öncelikle anal hijyene çok dikkat edilmesi gerekiyor. Enfeksiyon kapma riski söz konusu olabilir. Özellikle de tuvaletten çıkmadan önce makat ve çevresinin iyice temizlendiğinden emin olmalısınız. Kabızlık ya da hemoroid gibi hastalıklara yakalanma riskinin de mümkündür. Bu sebepten ötürü sorunu daha detaylı bir şekilde araştırmak için uzman bir gastroenteroloji uzmanına danışmalısınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6