Amniyon Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
07 Temmuz 2024

Amniyon Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Amniyon Sıvısı

Amniyon sıvısı, bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişimi için hayati öneme sahip olan bir sıvıdır. Anne karnında bebeğin hayatta kalmasını sağlayan bu sıvıya "amniyon sıvısı" denir. Nasıl ki atmosfer ve hava yaşamımız için önemliyse, bebeğin anne karnındaki gelişimi için de amniyon sıvısı çok önemlidir.

Amniyon Sıvısının Fonksiyonları

Amniyon sıvısı, bebeğin organlarının doğumdan sonra kullanımı için hazırlanmasını sağlar. Bebek, amniyon sıvısı ile bir anlamda dış dünyaya adapte olmak için egzersiz yapar ve düzenli olarak bu sıvıyı içer. Bu süreçte bebek tat alma duyusunu geliştirir ve dil tatlı, tuzlu, acı ve ekşiyi kavramaya başlar. Daha sonra tükürük bezleri de çalışmaya başlar. Ayrıca, fetüsün içtiği amniyon sıvısı, bağırsakları emilim için hazırlamakta ve böbreklerin bu sıvıyı sürekli olarak kandan süzmesine imkan sağlayarak böbreklerin çalışmasını sağlamaktadır. Böbreklerden emilen sıvı da tekrar amniyon sıvısına geri verilir, bu da amniyon sıvısını kirletmez. Çünkü böbrekler, bebeğin içtiği sıvıyı süzerek temiz hale getirecek bir mekanizmaya sahiptirler. Ayrıca, amniyon sıvısı bir havuzun temizlenmesi gibi diğer birçok sıvının yardımıyla daima temizlenir.

Sindirim Sisteminin Hazırlanması

Bu dönemde sindirim mekanizmasının tam olarak hazır olması için midede sindirim suları salgılanmaya başlar. Ayrıca, yeni oluşan bebeğin bağırsaklarında yer alan hücreler, şekerleri ve tuzları birbirinden ayırt edebilme becerisi kazanır ve bir süre sonra seçilen bu atıklar annenin karnına geri verilir. Böylece hem bağırsaklar hem de böbrekler faaliyete geçmiş olurlar.

Amniyon Sıvısının Yenilenmesi

Amniyon sıvısı üç saatte bir, yani günde sekiz defa ceninin bağırsakları tarafından emilir ve kan yoluyla anne kanına verilir. Emilen sıvı miktarı kadar sıvı hem anne rahminden hem de ceninin akciğer ve böbrekleri tarafından üretilerek amniyon sıvısının havuzuna verilir. Böylelikle, cenin için hayati derecede önemli olan bu sıvının miktarı korunmuş olur. Bu sistem sayesinde cenin, sindirim sistemini çalıştırarak hiçbir zarar görmeden büyümesine devam eder.

Amniyon Sıvısının Miktarı

Ceninin büyümesine orantılı olarak miktarı yavaş yavaş artan amniyon sıvısı, onuncu haftada otuz mililitre, beşinci ayda üç yüz elli mililitre ve yedinci aya kadar da bir litreye ulaşır. Doğum esnasında ise yarım litreye kadar düşer.

Hareket ve Isı Dengesi

Amniyon sıvısı, sindirimin çalışmasını doğumdan sonraya hazırlamakla kalmaz, bebeğin anne rahminde kolaylıkla hareket etmesini de sağlar. Cenin bu sıvı içinde tıpkı limana zincirlenmiş bir sandal gibi yüzer ve bu durumda çok güvenli bir şekilde anne rahminde hareket eder. Bu önemli sıvının cenine sağladığı bir diğer yaşamsal imkan ise sürekli ve sabit bir ısı sağlamasıdır. Bilindiği gibi sıvılar ısıyı dengeli olarak dağıtırlar. Sürekli değiştirilen amniyon sıvısı da belirli bir sıcaklıkta olup ceninin gelişimi açısından ihtiyacı olan ısıyı her yöne eşit olarak dağıtır.

Amniyon Sıvısının Eksikliği

Amniyon sıvısının üretilmesinde, sürekli olarak temizlenmesinde veya miktarının ölçülmesinde tek bir eksiklik ya da hata olsa ceninin normal gelişimi bozulur. Örneğin, amniyon sıvısının miktarının normalden daha az olması ya da hiç olmaması halinde birçok anormallik baş göstermeye başlar:

  • Uzuvlar kasılır.
  • Eklemler tek bir bütün olur.
  • Deri bollaşır ve gevşer.
  • Baskı sebebiyle yüz deforme olur.
  • En önemli sorun ise akciğerlerin oluşumundaki sıkıntı ve bozukluktur. Bu haldeyken bebek doğduktan sonra ölür.

Tüm bu bilgiler, amniyon sıvısının varlığının ve oluşumunun ilk insandan bu yana kusursuz bir şekilde gerçekleştiğini göstermektedir. Amniyon sıvısı olmadan bir bebeğin anne karnında yaşaması mümkün değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

En bilinen Sıvı Yakıtlar Şunlardır

En bilinen Sıvı Yakıtlar Şunlardır

Sıvı Nitrojen Kullanım Alanları

Sıvı Nitrojen Kullanım Alanları

Sıvılarda Genleşme Nedir ve Nasıl Olur?

Sıvılarda Genleşme Nedir ve Nasıl Olur?

Mide Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin Sıvısı Ne İşe Yarar?

Beyin Sıvısı Ne İşe Yarar?